4 lutego 2018 Tomek

Wizualizacja. Termin ten coraz częściej pojawia się w naszym życiu, najczęściej w obrocie profesjonalnym, ale także w życiu codziennym.Często słyszymy to słowo, lecz nie zastanawiamy się nad tym, co tak naprawdę kryje się za nim, jakie ma odesłanie, czemu służy, czy w końcu jakie, jeśli w ogóle daje korzyści ? Wszystko należy powoli wyjaśnić, ale na ostatnie pytanie można odpowiedzieć od razu stwierdzając, że tak, daje i to ogromne korzyści.

Wizualizacja komputerowa to wygenerowany przez grafika komputerowego, przy pomocy skomplikowanych programów obraz miejsca, przedmiotu, pejzażu, czy osoby (np. wizualizacje wnętrz, wizualizacje projektów architektonicznych etc.). Sama definicja nie oddaje jednak w pełni tego, czym tak naprawdę są wizualizacje i jakie znaczenie mają we współczesnym świecie, gdzie podstawą poznania jest zmysł wzroku.

Wizualizacje są wyjątkowe z tego względu, że pozwalają na niemalże perfekcyjne oddanie obrazu miejsca, rzeczy, przestrzeni zarówno już istniejącej jaki i będącej w fazie projektowania. W pierwszym przypadku umożliwia to przeniesienie obrazu w świat grafiki komputerowej, jak chociażby oddanie go do zaprojektowania pełnej wizualizacji 3d, która może byś wyświetlana na stronie internetowej.

W drugim przypadku, stworzenie wizualizacji jest praktycznie jednym z etapów powstawania projektu, ponieważ pozwala na stworzenie obrazu odzwierciedlającego w bardzo dużym stopniu planowany efekt końcowy, czyli np. wygląd domu, czy całego osiedla, projekt wyposażenia pomieszczeń domowych jak i biurowych, czy np. plan zagospodarowania przestrzennego.

To co daje wizualizacja to doskonała sposobność do dokonywania zmian, czy ulepszeń jeszcze w fazie projektu. Dzięki stworzeniu obrazu komputerowego, te zmiany i wszelkie związane z nimi szczegóły są widoczne gołym okiem, a do tego czas wymagany do wprowadzenia tych zmian jest naprawdę minimalny. Pozwala to oczywiście na usprawnienie fazy projektowania, a do tego stwarza więcej możliwości do ingerencji w projekt klientów zapewniając większy indywidualizm. Brak możliwości wprowadzania zmian przez klientów, czy wąski wachlarz zmian, które mogli oni wnosić do projektów  nie był najlepszy dla biur projektujących, a już na pewno nie dla klientów. Większe możliwości wpływania na efekt końcowy pozwalają wypracować większą satysfakcje u klientów, która z kolei przekłada się na dobrą renomę biura zajmującego się architekturą, a wszystko oczywiście sprowadza się do powiększania wypracowywanego zysku.

Wyobraźmy sobie projekt domu, który chcemy dla siebie zamówić, dom  w których chcielibyśmy zamieszkać. Chcemy się dowiedzieć, czy projekt ten będzie pasował do okolicy, w której miałby być zbudowany, czy współgra ze środowiskiem naturalnym jak i pejzażem architektonicznym. W końcu marzymy o tym, aby zobaczyć jak będzie się prezentować np. z projektowanym oświetleniem zewnętrznym wieczorem. Wprowadzenie takich ustawień i stworzenie wizualizacji tego typu jest już możliwe dzięki doskonałym rozwiniętym programom graficznym i odpowiednim umiejętnościom. Wizualizacja pozwala właśnie na tego typu działania, umożliwia szersze i kontekstowe spojrzenie na projekt.

Wracając do pytania o to czy warto, to sami musimy sobie odpowiedzieć, czy stać nas na to, aby tracić czas i pieniądze na metodę prób i błędów. Rozwój rzeczywistości wirtualnej daje nam nowe możliwości, które pozwalają na zaoszczędzenie i czasu i pieniędzy, więc pozwólmy sobie pomóc.