4 lutego 2018 Tomek

TERMINOLOGIA UŻYWANA W WIZUALIZACJACH

W wymianie informacji miedzy wykonawcą a klientem często padają terminy, które nie są oczywiste, dlatego przygotowaliśmy terminologię, która pozwoli łatwo wyjaśnić i zrozumieć co jest czym, a co najważniejsze – dojść do konsensusu.

Wizualizacja – obraz wygenerowany przez grafika w programie do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Wizualizacja może przestawiać produkty, pomieszczenia lub budynki. W większości przypadków wizualizacje zamawiane są do promowania produktów przez Klientów. Wizualizacje pomagają przenieść każdą myśl, marzenie, idee w rzeczywistość i podzielić się nią z innymi.

Animacja architektoniczna – to czytelny sposób prezentacji obiektów architektonicznych ukazany pod postacią filmu. Można na nim zobaczyć również poruszające się samochody, szumiące drzewa i ludzi podczas wykonywania codziennych czynności.

Interior – określenie wizualizacji wnętrza budynku.

Exterior – określenie wizualizacji zewnętrznej budynku wraz z otoczeniem.

Model – przestrzenna bryła budynku, mebla lub innego przedmiotu. Model może być w formacie max., 3ds. dla programu 3ds Max lub DWG dla programu AutoCad.

Tekstura – plik 2D wykorzystywany do wykonywania materiałów w programie graficznym. Tekstura jest najczęściej plikiem JPG.

Materiał – zbiór cech optycznych obiektów w programie graficznym. Zaliczamy do nich: kolor, fakturę, przeźroczystość i odbicie. Tekstury wykorzystuje się przy produkcji materiału.

Scena – plik zawierający: bryłę, typ oświetlenia oraz materiały.

Typ oświetlenia – uwzględnia w wizualizacji pogodę i porę dnia. W naszym portfolio możecie Państwo znaleźć wizualizacje dzienne, wieczorne i nocne. Oświetlenie jest jednym z fundamentalnych kroków sprzyjających indywidualizacji pomieszczeń. Światło igra na tle pozostałych elementów i przedmiotów tworząc barwne kompozycje, tzw. grę światła. Dzięki właściwemu oświetleniu można wywołać w konkretnym miejscu pożądaną atmosferę sprzyjającą wydajnej pracy bądź osiągnięciu stanu odprężenia i relaksu.

Rendering – to w grafice 3D komputerowa analiza modelu danej sceny i utworzenie na jej podstawie dwuwymiarowego obrazu wyjściowego w formie statycznej lub w formie animacji. Podczas renderowania uwzględniane są m.in.: odbicia, cienie, załamania światła, wpływy atmosfery czy efekty wolumetryczne.

Plik referencyjny – to plik ze zdjęciem przedmiotu, który będzie wymodelowany na potrzeby wizualizacji. Może byś to też plik DWG, który będzie referencją przy modelowaniu budynków lub wnętrz.

Rozdzielczość – każda wizualizacja ma swoją określoną rozdzielczość, czyli wielkość obrazka. Informacja od Klienta odnoście rozdzielczości: ilości pikseli w szerokości i wysokości wystarczają jedynie wtedy, kiedy wizualizacja będzie wyświetlana na monitorze. W przypadku drukowania wymagana jest informacja o DPI i formacie materiału, na którym będzie drukowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *