PROJEKT KAWALERKI: OH MY BOSCH!

Uwielbiamy projekty małych mieszkań! Kompaktowa, ale za to wysoka przestrzeń sprzyja powstawaniu niebanalnych rozwiązań (np. wykorzystanie antresoli do powiększenia mieszkania). Wnętrze klasyczne – w nowoczesnym wydaniu, z motywem przewodnim obrazów Hieronima Boscha, który tworzył w XVI wieku. Z podobnego okresu pochodzi również kamienica, w której znajduje się prezentowane mieszkanie. Przypadek? – Zdecydowanie nie!

Mieszkanie położone jest na Starym Rynku w Lublinie, miejsce to jest niesamowicie klimatyczne, naznaczone historią, a także sprzyjające nocnym wypadom do lokalnych pubów. Miejsce idealne dla aktywnych ludzi. Jedynym problemem projektowanej przestrzeni był jej dość mały metraż (niecałe 30 m2). Dzięki zastosowania antresoli powiększyliśmy metraż kuchni oraz łazienki. Dodatkowo na górze zmieściliśmy wygodną sypialnię.

Klient: www.interiors.homeandwood.pl

WALORY WIZUALIZACJI

Wizualizacja. Termin ten coraz częściej pojawia się w naszym życiu, najczęściej w obrocie profesjonalnym, ale także w życiu codziennym.Często słyszymy to słowo, lecz nie zastanawiamy się nad tym, co tak naprawdę kryje się za nim, jakie ma odesłanie, czemu służy, czy w końcu jakie, jeśli w ogóle daje korzyści ? Wszystko należy powoli wyjaśnić, ale na ostatnie pytanie można odpowiedzieć od razu stwierdzając, że tak, daje i to ogromne korzyści.

Wizualizacja komputerowa to wygenerowany przez grafika komputerowego, przy pomocy skomplikowanych programów obraz miejsca, przedmiotu, pejzażu, czy osoby (np. wizualizacje wnętrz, wizualizacje projektów architektonicznych etc.). Sama definicja nie oddaje jednak w pełni tego, czym tak naprawdę są wizualizacje i jakie znaczenie mają we współczesnym świecie, gdzie podstawą poznania jest zmysł wzroku.

Wizualizacje są wyjątkowe z tego względu, że pozwalają na niemalże perfekcyjne oddanie obrazu miejsca, rzeczy, przestrzeni zarówno już istniejącej jaki i będącej w fazie projektowania. W pierwszym przypadku umożliwia to przeniesienie obrazu w świat grafiki komputerowej, jak chociażby oddanie go do zaprojektowania pełnej wizualizacji 3d, która może byś wyświetlana na stronie internetowej.

W drugim przypadku, stworzenie wizualizacji jest praktycznie jednym z etapów powstawania projektu, ponieważ pozwala na stworzenie obrazu odzwierciedlającego w bardzo dużym stopniu planowany efekt końcowy, czyli np. wygląd domu, czy całego osiedla, projekt wyposażenia pomieszczeń domowych jak i biurowych, czy np. plan zagospodarowania przestrzennego.

To co daje wizualizacja to doskonała sposobność do dokonywania zmian, czy ulepszeń jeszcze w fazie projektu. Dzięki stworzeniu obrazu komputerowego, te zmiany i wszelkie związane z nimi szczegóły są widoczne gołym okiem, a do tego czas wymagany do wprowadzenia tych zmian jest naprawdę minimalny. Pozwala to oczywiście na usprawnienie fazy projektowania, a do tego stwarza więcej możliwości do ingerencji w projekt klientów zapewniając większy indywidualizm. Brak możliwości wprowadzania zmian przez klientów, czy wąski wachlarz zmian, które mogli oni wnosić do projektów  nie był najlepszy dla biur projektujących, a już na pewno nie dla klientów. Większe możliwości wpływania na efekt końcowy pozwalają wypracować większą satysfakcje u klientów, która z kolei przekłada się na dobrą renomę biura zajmującego się architekturą, a wszystko oczywiście sprowadza się do powiększania wypracowywanego zysku.

Wyobraźmy sobie projekt domu, który chcemy dla siebie zamówić, dom  w których chcielibyśmy zamieszkać. Chcemy się dowiedzieć, czy projekt ten będzie pasował do okolicy, w której miałby być zbudowany, czy współgra ze środowiskiem naturalnym jak i pejzażem architektonicznym. W końcu marzymy o tym, aby zobaczyć jak będzie się prezentować np. z projektowanym oświetleniem zewnętrznym wieczorem. Wprowadzenie takich ustawień i stworzenie wizualizacji tego typu jest już możliwe dzięki doskonałym rozwiniętym programom graficznym i odpowiednim umiejętnościom. Wizualizacja pozwala właśnie na tego typu działania, umożliwia szersze i kontekstowe spojrzenie na projekt.

Wracając do pytania o to czy warto, to sami musimy sobie odpowiedzieć, czy stać nas na to, aby tracić czas i pieniądze na metodę prób i błędów. Rozwój rzeczywistości wirtualnej daje nam nowe możliwości, które pozwalają na zaoszczędzenie i czasu i pieniędzy, więc pozwólmy sobie pomóc.

WIZUALIZACJE – KLIENCI

WIZUALIZACJE – KLIENCI

Połączenie wizji artystycznej i zamysłu architekta zawsze było czasochłonne i wymagało dużo cierpliwości zarówno z jednej strony, jak i z drugiej strony. Dzięki wizulizacjom stało się możliwe przeniesienie każdego zamysłu do rzeczywistości z niezwykłą precyzją, detalami, a tym samym spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego Klienta.

Aranżacja wnętrz i projekty architektoniczne są ciągiem wielu złożonych działań mających na celu osiągnięcie oczekiwanego rezultatu jakim jest finalne zadowolenie Klienta. Aby do tego doszło niezwykle istotne jest wyznaczenie właściwej wizji projektu. Klienci najczęściej mają przed oczami jedynie zarys; ogólną wizję projektu opartą na katalogach sklepowych czy projektach ze stron internetowych, które nie zawsze wywołują aprobatę. Zadaniem architekta, jest dopracowanie tej szczególnej wizji, wytyczenie kluczowej drogi dla rozwoju projektu i oczywiście odpowiednie nakierowanie samego Klienta poprzez udzielenie fachowych konsultacji.

Rozmowy i rysunki stanowią kamień węgielny, jednak…to dopiero połowa sukcesu! Klient często nie jest w stanie wyobrazić sobie jak wymarzony kolor pokoju będzie w rzeczywistości wyglądał w pomieszczeniu, czy warto mieć ciepłe, czy może chłodne światło, czy będzie tam pasowała brązowa ława? Tego rodzaju przedsięwzięcia często odbywają się metodą prób i błędów. W przypadku zwyczajnych rysunków czasochłonność przy wymianie kolorów jest niezwykle uciążliwa i męcząca, natomiast rozmowa często nie jest na tyle efektywna by zadowolić wymagającego Klienta w 100%.

Jednak my MAMY SPOSÓB na uniknięcie błędów i niedoskonałości! To wykonanie WIZUALIZACJI!


Wizualizacje pozwalają na uwzględnienie wszystkich sugestii Klienta do tego, aby urealnić marzenia. Rozwój technologiczny spowodował, że wizualizacje tworzone w programach graficznych są niezwykle fotorealistyczne. Stopień szczegółowości oraz odwzorowywania budynków, wnętrz, mebli, wystroju i innych elementów stoi na bardzo wysokim poziomie.

Dzięki temu doskonale wiemy gdzie zaprowadzą nas nasze oczekiwania. Co stanie się efektem finalnym.

Jakby tego było mało, możliwe jest ustawienie odpowiedniego natężenia światła, aby móc porównać jak dany projekt wyglądałby w świetle dziennym, nocą, czy przy zachodzie słońca. Tego typu możliwości, oferowane przez wizualizacje pozwalają na wykonanie perfekcyjnych aranżacji. Bo przecież to co działa na człowieka najbardziej, to obraz.

Rozwój metod wizualizacji spowodował pojawienie się wielu nowatorskich usług, takich jak:

– wizualizacje architektoniczne.

– wizualizacje wnętrz.

– wizualizacje produktów.

– panoramy.

– animacje. 3D.

Dzięki mnogości  rozwiązań związanych z wizualizacjami możliwe jest wykonanie ich praktycznie z każdym obiektem architektonicznym. 
Obecnie zdecydowana większość nowych osiedli, centrów handlowych i parków posiada wizualizacje przed rozpoczęciem ich budowy. Pozwala to wysunąć wniosek, że wizualizacje są nieodłącznym elementem współczesnej aranżacji wnętrz i  architektury. Reasumując: istota wizualizacji polega na obrazie, który w pełni odda oczekiwania i wizję Klienta. To co jest wyjątkowe w wizualizacjach komputerowych, to precyzyjne oddanie wszystkich detali i niemalże doskonałe odwzorowywanie rzeczywistości. Możliwość przedstawienia projektu w formie wizualizacji jest doskonałą drogą do pełnego zrozumienia Klienta i jego potrzeb.

TERMINOLOGIA UŻYWANA W WIZUALIZACJACH

TERMINOLOGIA UŻYWANA W WIZUALIZACJACH

W wymianie informacji miedzy wykonawcą a klientem często padają terminy, które nie są oczywiste, dlatego przygotowaliśmy terminologię, która pozwoli łatwo wyjaśnić i zrozumieć co jest czym, a co najważniejsze – dojść do konsensusu.

Wizualizacja – obraz wygenerowany przez grafika w programie do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Wizualizacja może przestawiać produkty, pomieszczenia lub budynki. W większości przypadków wizualizacje zamawiane są do promowania produktów przez Klientów. Wizualizacje pomagają przenieść każdą myśl, marzenie, idee w rzeczywistość i podzielić się nią z innymi.

Animacja architektoniczna – to czytelny sposób prezentacji obiektów architektonicznych ukazany pod postacią filmu. Można na nim zobaczyć również poruszające się samochody, szumiące drzewa i ludzi podczas wykonywania codziennych czynności.

Interior – określenie wizualizacji wnętrza budynku.

Exterior – określenie wizualizacji zewnętrznej budynku wraz z otoczeniem.

Model – przestrzenna bryła budynku, mebla lub innego przedmiotu. Model może być w formacie max., 3ds. dla programu 3ds Max lub DWG dla programu AutoCad.

Tekstura – plik 2D wykorzystywany do wykonywania materiałów w programie graficznym. Tekstura jest najczęściej plikiem JPG.

Materiał – zbiór cech optycznych obiektów w programie graficznym. Zaliczamy do nich: kolor, fakturę, przeźroczystość i odbicie. Tekstury wykorzystuje się przy produkcji materiału.

Scena – plik zawierający: bryłę, typ oświetlenia oraz materiały.

Typ oświetlenia – uwzględnia w wizualizacji pogodę i porę dnia. W naszym portfolio możecie Państwo znaleźć wizualizacje dzienne, wieczorne i nocne. Oświetlenie jest jednym z fundamentalnych kroków sprzyjających indywidualizacji pomieszczeń. Światło igra na tle pozostałych elementów i przedmiotów tworząc barwne kompozycje, tzw. grę światła. Dzięki właściwemu oświetleniu można wywołać w konkretnym miejscu pożądaną atmosferę sprzyjającą wydajnej pracy bądź osiągnięciu stanu odprężenia i relaksu.

Rendering – to w grafice 3D komputerowa analiza modelu danej sceny i utworzenie na jej podstawie dwuwymiarowego obrazu wyjściowego w formie statycznej lub w formie animacji. Podczas renderowania uwzględniane są m.in.: odbicia, cienie, załamania światła, wpływy atmosfery czy efekty wolumetryczne.

Plik referencyjny – to plik ze zdjęciem przedmiotu, który będzie wymodelowany na potrzeby wizualizacji. Może byś to też plik DWG, który będzie referencją przy modelowaniu budynków lub wnętrz.

Rozdzielczość – każda wizualizacja ma swoją określoną rozdzielczość, czyli wielkość obrazka. Informacja od Klienta odnoście rozdzielczości: ilości pikseli w szerokości i wysokości wystarczają jedynie wtedy, kiedy wizualizacja będzie wyświetlana na monitorze. W przypadku drukowania wymagana jest informacja o DPI i formacie materiału, na którym będzie drukowana.